Lärarnätverksträff i Åboland

Startdatum: 26.10.2023
Kursperiod: 26.10.2023 - 26.10.2023
Arrangör: Folkhälsans Förbund
Plats: Övriga platser - Åboland - Pemar sanatorium
Adress: Alvar Aallontie 275, 21540 Paimio
Visa på karta
Kontakt: Gun Hoikkala
gun.hoikkala@folkhalsan.fi
Tillgång: Det finns lediga platser
Anmälan öppnar: 18.08.2023 09.00
Anmälan stänger: 19.10.2023
Kurskod: 180K0016002
Anmäl dig här

Välkommen på lärarnätverksträff i Åboland!


Tid: 26.10 kl. 9-15
Plats: Pemar Sanatorium, Alvar Aallontie 275, Pemar
Sista anmälningsdag: 19.10


Är hälsa och välbefinnande i skolan viktigt för dig? Vill du träffa kollegor från andra skolor och fundera över ditt eget, kollegors och dina elevers välmående? Då är Folkhälsans lärarnätverk något för dig. Vi bjuder på innehåll, mat och trevlig samvaro. Nätverksträffen är avgiftsfri och riktar sig till lärare i alla stadier.


 


Tema för träffen är:


Språk, läsning & hälsa
Vi talar om språk och läsning och deras betydelse för hälsa och välmående - och fokuserar på både dina elever och på dig. Språket har en central roll i bl.a. våra sociala relationer och ordförrådet behövs för att vi skall kunna sätta ord på våra tankar och känslor. Via läsningen bygger vi upp en starkare känsla för språk och läsningen kan också hjälpa oss bl.a. med att stärka vår koncentrationsförmåga och ge oss återhämtning i vardagen.


Återhämtning & Chilla
Vi testar på olika avslappningsövningar och diskuterar återhämtning från olika synvinklar. Avslappning och återhämtning är viktigt för både stor som liten. Vi får även en introduktion i Folkhälsans nya Chilla 13+ material. I materialet ingår bl.a. andnings-, avslappnings-, berörings-, mindfulness och hjärngymnastikövningar. Övningarna kan göras t.ex. under lektionstid när det behövs en kort återhämtningspaus.

Anmäl dig här

Tider :

26.10.2023 09.00 - 15.00 Pemar sanatorium