Intresset för Finlands Lucia och luciatraditionen har i år varit oerhört stort, också över språk- och landsgränser, och luciainsamlingen har slagit rekord. Finlands Lucia 2024 Daniela Owusu och Folkhälsan riktar ett varmt tack till alla som deltagit i insamlingen och som på olika sätt signalerat att de aktivt motsätter sig rasism.
Årets luciainsamling avslutades 31.1.2025 och inbringade 653 704,19 euro, vilket är en halv miljon euro mer än ifjol.
– Tack vare den här fantastiska summan kan vi under de två kommande åren både bredda vårt riktade stöd till familjer och skapa ny verksamhet. Som samhället ser ut idag är verksamheten för familjer i utsatta livssituationer, enföräldersfamiljer och personer som har våld i nära relationer viktigare än någonsin, säger Pia Rosengård-Andersson, avdelningschef för Familjer och relationer.
Folkhälsans verksamhet mot rasism kommer också att intensifieras, både internt och tillsammans med olika samarbetspartner.
– Intresset och stödet för Finlands Lucia har värmt våra hjärtan. Motreaktionen mot de rasistiska påhoppen som Folkhälsan fick motta ska vi förvalta. Vi kommer att jobba ännu aktivare mot rasism. Välkommen med i det arbetet, till exempel under Veckan mot rasism 17– 23.3, säger HR- och utvecklingschef Stina Heikkilä.
De meddelanden med rasistiskt innehåll som Folkhälsan tog emot har lämnats till polisen. Polisen har inlett en förundersökning.
Foto: Niklas Gerkman